Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
25 26 27 28 29 30 1
Rozsvícení stromečku v Bítovanech
2 3 4 5
MPSV varuje!
6 7 8
9
Svolání ZO na 9.12.2024
10 11 12 13 14 15
16
Bítovák 1/2024
17 18 19 20
Adventní koncert na Práčově
21
Vánoční prodej kaprů Lukavice
22
Vánoční prodej kaprů Lukavice
23
Vánoční prodej kaprů Lukavice
Dovolená na OÚ Bítovany
24
Dovolená na OÚ Bítovany
25
Dovolená na OÚ Bítovany
26
Dovolená na OÚ Bítovany
27
Dovolená na OÚ Bítovany
28
Dovolená na OÚ Bítovany
29
Dovolená na OÚ Bítovany
30
Dovolená na OÚ Bítovany
31
Dovolená na OÚ Bítovany
1
Dovolená na OÚ Bítovany
2
Dovolená na OÚ Bítovany
3
Dovolená na OÚ Bítovany
4
Vánoční a Tříkrálové koncerty sboru Bartoloměj
5
Tříkrálová sbírka v Bítovanech

Fulltext

Rybníky

Naše obec bývala obklopena mnoha rybníky. Byly doby, kdy se chov ryb v Čechách tak rozmohl, že čeledín, vstupující do služby si vymiňoval, že ryby dostane k jídlu jenom dvakrát v týdnu.

Kolem Bítovan byly rybníky:

  1. Bíšovský - nyní pole F.Tesaře a J.Pauluse z Lukavice,
  2. Hradba - pod remízem u silnice, kde odbočuje cesta k cihelně,
  3. Kabát - v místech křižování cesty do vsi a ke studánce, v něm koupali panské ovce před stříháním a napájeli dobytek ze dvora, kde byl vody nedostatek,
  4. rybníček ve vsi,
  5. Kabeláč (dnes Farář),
  6. Pelouch - později přeměněn na louku,
  7. Bublavý - jíl se vozil do panské cihelny jako přísada k výrobě drenážních trubek, dnes  pole u autobusové zastávky v Bítovánkách,
  8. Nad Pelouchem, po jehož hrázi jde silnice,
  9. u Bítovánek - nyní louka p. Mulra,

a další 3 rybníky nad ním a v samotném lese v Bítovánkách ještě asi 3 (z kroniky, zapsal Fr. Mazuch).

Farský rybník byl na jaře r. 1945 zkonfiskován Dr. J. Trauttmansdorffovi, bydlištěm ve Slatiňanech. V 50. letech přešel do vlastnictví Státního rybářství Litomyšl, dnes St. rybářství Hluboká n. Vltavou.

V r. 1965 byla o tomto místě zmínka, že se jedná o Státní rezervaci s výskytem kotvice plovoucí. Ještě počátkem 80. let pokrývaly její listy, nadnášené pěnovými řapíky, hladinu rybníka a při břehu se snadno nalézaly její černé kotvovité oříšky. 21.11.1990 byl rybník a přilehlé okolí vyhlášeno za chráněný přírodní výtvor, jeho rozloha činila 8,7 ha. Důvodem zřízení CHPV byI  hojný výskyt kotvice plovoucí a cenná geologická lokalita jílovitých i kvádrových pískovců na bázi kaolinizované žuly. V dnešní době se kotvice vyskytuje jen sporadicky.

V předjaří r. 1997 došlo k citlivému odbahnění rybníka. Po napuštění však voda stoupla o 1 m výše než v minulosti, což způsobilo postupné odumírání lakasových porostů a keřů, ale i vyplavení hnízd ptáků a zaplavení nor savců.

Od r. 1991 se na této lokalitě provádí odchyt a kroužkování ptáků. Zajímavostí je, že zatímco na jiných lokalitách, kde se kroužkuje, aktivity ptáků kolem poledne ustávají, na Faráři bývá živo. Bylo zde zjištěno 110 druhů obratlovců (5 druhů obojživelníků, 1 druh plaza, 86 druhů ptáků, 17 druhů savců). Ryby nebyly sledovány. 21 druhů patřilo ke zvláště chráněným. V území bylo prokázáno rozmnožování 66 druhů obratlovců. Z ohrožených, zde hnízdících ptáku to jsou: potápka malá, moták pochop, ťuhýk obecný, moudivláček lužní, z obojživelníků zde žije kuňka obecná, ropucha obecná, z plazů užovka obojková. Ze savců veverka obecná. K silně ohroženým druhům zde hnízdícím putří krahujec obecný, chřástal vodní, žluva hajní,ohrožení, nehnízdící zde, ale pravidelně sem zaletující jsou ledňáček říční a vlaštovka obecná. Ze silně ohrožených obojživelníků tam žijí skokan zelený a rosnička zelená.

Při celkovém odbahnění rybníka, tak jak bylo naplánováno rybníkářstvím Litomyšl a jeho intenzívním rybničním využívání, by v důsledku radikálních změn většina živočichů vymizela. Vysazením býložravých ryb bude ohrožen rákos a orobinec.

V rámci okresu Chrudim se jedná o velice hodnotnou lokalitu a její plná ochrana je nanejvýš nutná.

Od r. 1998 vzniká za vsí , po levé straně silnice směrem na Bítovánky, nový rybník, a to na místě, kde se dříve rozkládal rybník Pelouch. Majitelem je ing. Miroslav Novák z Orle.