Naše obec bývala obklopena mnoha rybníky. Byly doby, kdy se chov ryb v Čechách tak rozmohl, že čeledín, vstupující do služby si vymiňoval, že ryby dostane k jídlu jenom dvakrát v týdnu.
a další 3 rybníky nad ním a v samotném lese v Bítovánkách ještě asi 3 (z kroniky, zapsal Fr. Mazuch).
Farský rybník byl na jaře r. 1945 zkonfiskován Dr. J. Trauttmansdorffovi, bydlištěm ve Slatiňanech. V 50. letech přešel do vlastnictví Státního rybářství Litomyšl, dnes St. rybářství Hluboká n. Vltavou.
V r. 1965 byla o tomto místě zmínka, že se jedná o Státní rezervaci s výskytem kotvice plovoucí. Ještě počátkem 80. let pokrývaly její listy, nadnášené pěnovými řapíky, hladinu rybníka a při břehu se snadno nalézaly její černé kotvovité oříšky. 21.11.1990 byl rybník a přilehlé okolí vyhlášeno za chráněný přírodní výtvor, jeho rozloha činila 8,7 ha. Důvodem zřízení CHPV byI hojný výskyt kotvice plovoucí a cenná geologická lokalita jílovitých i kvádrových pískovců na bázi kaolinizované žuly. V dnešní době se kotvice vyskytuje jen sporadicky.
V předjaří r. 1997 došlo k citlivému odbahnění rybníka. Po napuštění však voda stoupla o 1 m výše než v minulosti, což způsobilo postupné odumírání lakasových porostů a keřů, ale i vyplavení hnízd ptáků a zaplavení nor savců.
Od r. 1991 se na této lokalitě provádí odchyt a kroužkování ptáků. Zajímavostí je, že zatímco na jiných lokalitách, kde se kroužkuje, aktivity ptáků kolem poledne ustávají, na Faráři bývá živo. Bylo zde zjištěno 110 druhů obratlovců (5 druhů obojživelníků, 1 druh plaza, 86 druhů ptáků, 17 druhů savců). Ryby nebyly sledovány. 21 druhů patřilo ke zvláště chráněným. V území bylo prokázáno rozmnožování 66 druhů obratlovců. Z ohrožených, zde hnízdících ptáku to jsou: potápka malá, moták pochop, ťuhýk obecný, moudivláček lužní, z obojživelníků zde žije kuňka obecná, ropucha obecná, z plazů užovka obojková. Ze savců veverka obecná. K silně ohroženým druhům zde hnízdícím putří krahujec obecný, chřástal vodní, žluva hajní,ohrožení, nehnízdící zde, ale pravidelně sem zaletující jsou ledňáček říční a vlaštovka obecná. Ze silně ohrožených obojživelníků tam žijí skokan zelený a rosnička zelená.
Při celkovém odbahnění rybníka, tak jak bylo naplánováno rybníkářstvím Litomyšl a jeho intenzívním rybničním využívání, by v důsledku radikálních změn většina živočichů vymizela. Vysazením býložravých ryb bude ohrožen rákos a orobinec.
V rámci okresu Chrudim se jedná o velice hodnotnou lokalitu a její plná ochrana je nanejvýš nutná.
Od r. 1998 vzniká za vsí , po levé straně silnice směrem na Bítovánky, nový rybník, a to na místě, kde se dříve rozkládal rybník Pelouch. Majitelem je ing. Miroslav Novák z Orle.